Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

Decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Anna Legeżyńska, Antoni Libera, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk,

laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2020 został Andrzej Kopacki za tom „Sonety, ody, wiersze dla Marianny” wydany przez Wydawnictwo Forma ze Szczecina. Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymała Teresa Radziewicz za tomik „Ś” opublikowany przez Książnicę Podlaską. W głosowaniu internautów oraz uczestników gali przyznania nagród zwyciężył Józef Baran, autor tomiku „W wieku odlotowym”. Spotka się on z czytelnikami na jesiennym wieczorze autorskim. [Na zdjęciu: Andrzej Kopacki. Fot. M. Truszkowski].

W laudacji na cześć tegorocznego laureata Antoni Libera powiedział m.in.: „Na pierwszy rzut oka autor prowadzi subtelną grę z wielowiekową tradycją. Skoro miłość, to sonet – z jego patronem Petrarką i arcymistrzem Szekspirem. Skoro idee, abstrakcje, to oda Asklepiadesa – konstrukcja starogrecka. Skoro dzieciństwo, niewinność, „nieład i wczesna udręka”, jak nazwał to Tomasz Mann, to wiersz wolny, bez reguł – wypowiedź spontaniczna. Ale Andrzej Kopacki nie uprawia tych form, by pokazać, że umie. To jego świadoma replika na chaos współczesności: na dekonstrukcję, bezformie, na kult bełkotu i furii.”

Nagroda ORFEUSZA to 30 tys. zł ufundowane przez ministerstwo kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz statuetka autorstwa Aliny Kluzy-Kaji, natomiast laureatka ORFEUSZA Mazurskiego otrzymała 10 tys. zł. Publiczność gali wręczenia nagród wysłuchała wierszy finalistów w interpretacji Doroty Landowskiej, w oprawie muzycznej Aleksandra Dębicza (fortepian) i Michała Żaka (flet, cymbały). Laudacje wygłosili członkowie jury. W finałowej piątce nominowanych znalazły się, oprócz Andrzeja Kopackiego: Józef Baran („W wieku odlotowym”), Izabela Fietkiewicz-Paszek („Lipiec na Białorusi”), Ewa Ledóchowicz („Sekwoje”) i Janusz Solarz („Dziecinada”). Uroczystość była częścią XXIV Letniego Sezonu Artystycznego, który odbywa się w leśniczówce Pranie do 21 sierpnia.

Nowością tegorocznej edycji była współpraca z Akademia Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Studentki i studenci pierwszego roku aktorstwa pod opieką Łukasza Borkowskiego (inicjatora i opiekuna artystycznego projektu) pracowali nad wierszami z dwudziestu czterech tomów nominowanych do X edycji Nagrody Orfeusza. Będą one emitowane w mediach społecznościowych na profilach uczelni i leśniczówki Pranie. Organizatorami nagrody są Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Patronat honorowy nad nagrodą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Pen Club Polska, natomiast patronami medialnymi są: dwumiesięcznik literacki „Topos”, Radio Olsztyn, Radio Białystok i „Gazeta Olsztyńska”.

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 28 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

FLASH ADV