Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

„Cokolwiek nie zrobimy, małe «krzątacze» rzeczy i tak nas okradną z życia” – o wydanym w serii Biblioteka „Toposu” tomiku „Atropina” Adriana Sinkowskiego na łamach „Wyspy”, rozmawiają: Krzysztof Cieślik, Joanna Mueller, Jakub Moroz i Igor Stokfiszewski.

Oto fragmenty:

- Jakub Moroz: Charakterystyczna jest powracająca fraza "Kiedy nie będę miał już nic do powiedzenia", pojawiająca się w różnych wariantach, bawiąca się podwójnym, może potrójnym zaprzeczeniem, wyraźnie wywołującym temat nicości, której przeciwstawia się pamięć. Nie są to tropy w literaturze nieznane. Tu ocalenie ma miejsce w przedmiotach, w rzeczach, które nas otaczają. Ale zawsze można na nich znaleźć refleksy wielkiej historii, zbiorowych cierpień, doświadczeń umarłych, nie tylko babci, choć babcia staje się mediatorem między ofiarami a podmiotem.

- Joanna Mueller: To poważne wiersze, mówimy o nich poważnie, a mimo to w utworze ["Donikąd"], podobnie jak w wierszu "Suplement", jest mnóstwo uśmiechu, ironii, żartu z siebie samego, co sprawia, że nie musimy przyglądać się wyłącznie potworowi w poecie, ale też komuś, kto podchodzi do siebie z dystansem.

[„Wyspa” nr 4 / 2020]

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 28 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

FLASH ADV