Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

Wojaczek, Strumiłło, Łotman i inni [„Topos” 1(176)2021]

W najnowszym numerze „Toposu” znajdziemy m.in. „Nieznane wiersze poety, «którego nie było»”.

Tym poetą jest Rafał Wojaczek, a wiersze to „Ekloga” i „Kabała”. Jan Stolarczyk, wybitny wydawca i edytor wierszy Herberta, Karpowicza i Różewicza, opatrzył „znalezisko” wnikliwym komentarzem, a właściwie esejem istotnie poszerzającym wiedzę o Wojaczku.

Równie frapujące jest omówienie tomu Andrzeja Strumiłły „Powidoki, Wiersze i zapiski z lat 1947 – 2019” pióra Bartosza Suwińskiego. A. Strumiłło, zmarły w ub. roku świetny poeta, pisarz, malarz, rzeźbiarz, grafik, ilustrator, scenograf, profesor ASP w Krakowie to fascynująca i złożona osobowość twórcza. Jego wiersze są „skondensowanym widzeniem, koncentracją uwagi, próbą zatrzymania chwili, w jej stale pierzchających, efemerycznych widokach”. Próby zatrzymania chwili podjął się też Wiesław Szumiński, autor zamieszczonych w numerze fotograficznych portretów Strumiłły.

 

 

W bogatym dziale eseistyki znajdziemy również teksty m.in. Mirosława Dzienia, Jurija Łotmana, Adriana Glenia, Sławomira Matusza.

Autorami wierszy są m.in.: Wojciech Kass, Louise Glück, Piotr Müldner-Nieckowski, Adriana Szymańska, Agnieszka Herman i in.

[Zobacz spis treści]

Do czasopisma dołączone zostaną dwa tomy poezji Biblioteki „Toposu”:

- „Smokonie” Łukasza Michalskiego,

- „Mecz z realem” Wojciecha Banacha.

Dwumiesięcznik literacki TOPOS dostępny będzie u wydawcy – Towarzystwa Przyjaciół Sopotu w sopockim Dworku Sierakowskich oraz w sieci salonów EMPiK.
Zamówienia prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Cena: 19 zł

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Ponadto czasopismo dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Gminy Miasta Sopot.

 

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 28 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

FLASH ADV