Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

„Trzeba trwać – apeluje poeta – i ten zbiór wierszy jest właśnie symbolem trwania, świadectwem duchowej walki, wyzwaniem rzuconym cywilizacji nihilistycznej.

Trzeba odpędzać czarty, złe moce, złą energię, nawet gdy dla innych jest jasne, że sprawa przegrana, że Medowie przejdą. Kass jest buntownikiem metafizycznym, ponieważ buntuje się przeciwko tragiczności ludzkiego losu, fatalizmowi, który nie daje możliwości wyboru. Poeta nie może zaprzestać walki, za to powinien poznać właściwości zła, jego kod genetyczny, skrytość i wyrafinowanie, znakomite zdolności adaptacyjne, liczne mutacje i umiejętności maskowania się, przebierania w nowe atrakcyjne szaty, jego tajemny urok i diabelską moc, ponętność i inteligencję. Ta kumulacja zła wieszczy biednemu człowiekowi smutne zakończenie, wieszczy katastrofę, z której czasami udaje się coś ocalić, jakiś fragment, strofę, która jest autentycznym zapisem stoczonej walki.”

Wojciech Kass, Metaf. 20 wierszy o położeniu, Wydawnictwo Austeria, Kraków–Budapeszt–Syrakuzy 2020.

Źródło tekstu: Bartłomiej Siwiec, Nowe szaty zła, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021. Nr 91 

Przeczytaj całość>>

 

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 28 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

FLASH ADV