Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO


okladkamala
W „Toposie, ostatnim numerze datowanym na rok 2020, proponujemy większą niż zazwyczaj dawkę poezji i eseistyki.

Ozdobą numeru z pewnością jest wybitny czeski prozaik, Bohumil Hrabal (1914–1997) sportretowany przez jego przyjaciół: Jana Řehounka, piszącego o teatralnych korzeniach pisarza, Josefa Kroutvora opowiadającego o spotkaniach z Hrabalem, Jana Kaplana wspominającego wyprawę pisarza do Londynu i jego fascynację T.S. Eliotem, Tomáša Mazala portretującego Hrabala jako melomana. Do tego rozmowa z Krystyną Kaplan o Hrabalu, emigracji i związkach polsko-czeskich, przeprowadzona przez Przemysława Dakowicza, który cały ten blok czeski wybrał i przetłumaczył. Tematykę Hrabalowską ilustruje kilkadziesiąt fotografii, w większości unikatowych.

Szczególnej uwadze naszych czytelników polecamy też „teksty pandemiczne”: Jarosława Jakubowskiego „Cirus Mundi. W stanie kwarantanny” oraz „O burmistrzach powietrznych i braterstwie w złym powietrzu”, a także kolejny esej Mirosława Dzienia: „O męczeństwie rozumu i zarazie świata. Czwarty esej czasów bezbożności”.

Z pewnością zainteresuje też Państwa tekst Zbigniewa Fałtynowicza napisany w stulecie wydania „Łąki” Bolesława Leśmiana, jednego z najwybitniejszych tomów stulecia 2018–2018.

Czasopismo dostępne w prenumeracie i w sieci EMPiKów, a także w sprzedaży wysyłkowej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka Ostrów Wielkopolski 2022 niedziela, 31 lipiec 2022 28 -

Prenumerata

W związku z planowaną zmianą numeru konta bankowego prosimy o wstrzymanie się z wpłatami na prenumeratę dwumiesięcznika literackiego „Topos” za rok 2022 oraz zamówieniami wydawnictw.

O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce na naszej stronie www.topos.com.pl oraz Facebook.

facebook icon seeklogo

FLASH ADV