Pośród książek recenzowanych przez Marka Rapnickiego, redaktora naczelnego „Almanachu Prowincjonalnego”, znajdujemy autorów „Toposu” i tomy wydane w Bibliotece „Toposu”.
O „Dotknięciu” Roberta Gawłowskiego (Biblioteka „Toposu”, T. 183), pisze: „Robert Gawłowski żyje – zdawać by się mogło – w niedzisiejszym świecie dawnych prawd, niegdysiejszych stylistyk, ale jasne jest, iż autor Ograniczonego wyboru przywdziewa, podobnie jak przez dekady czynił to Zbigniew Herbert, ulubiony kostium (a właściwie chlamidę!) dla nazwania kwestii aktualnych i najbardziej palących; aby określić swój niezawodny punkt obserwacyjny”.
O swoich odczuciach po lekturze tomu wierszy Wojciecha Kassa pt. „Metaf” (wyd. Austeria): „(…) czytelnik,jaki jest, gdy odkłada tę książkę? Czytelnik jest – nasycony! To minimalna dawka pokarmu, ale wystarcza. Autor trzyma nas za rękę i mówi: taki tu jestem, tak uporałem się czasem, w ten sposób; z czasem, który mnie przydusza, żeby uskrzydlić. Z istnieniem tego szczęsnego-nieszczęśliwego roku 2020!”.
O Januszu Nowaku, autorze tomu „Głód nadziei. Eseje i szkice o poezji współczesnej” (Biblioteka „Toposu”, T. 178): „Tropiąc zapamiętale poetyckie ścieżki wybranych (ulubionych) autorów, Janusz Nowak korzysta ze swojej ogromnej wiedzy historycznoliterackiej, pozwalającej na swobodne snucie paralel, dokonywanie wirtuozerskich ekstrapolacji, co przydarza się – przyznajmy – wybitnym krytykom. Ale on przewyższa stawkę niespotykana erudycją i wyczuciem także w sferze duchowości człowieka, liturgii katolickiej oraz historii Kościoła”.
[„Almanach Prowincjonalny”, Racibórz – listopad 2020]