Topos

Topos 161 cover 1 kopia

nowy numer wraz z tomikami
MICHAŁA CZORYCKIEGO
I MICHAŁA PIĘTNIEWICZA

Zbigniew Radosław Szymański zamieścił na łamach gdyńskiej „Gazety Świętojańskiej” obszerny tekst pt. „Miłość nie szkodzi nikomu. Recenzja Toposu”. Jak zwykle wybieramy fragment:

„Może siłą sopockiego dwumiesięcznika jest to, że w przeciwieństwie do wielu innych prób konsolidacji twórców wokół jednego pisma nie zaczęli od buńczucznych zapowiedzi programowych, ale od razu przystąpili do tego, na co najbardziej czekamy my, czytelnicy, czyli zaczęli od prezentacji twórczości? A czas na syntetyczne uogólnienia przyszedł po ćwierćwieczu żmudnego tkania rozlicznych wątków, splatania różnych poetyk, łączenia odmiennych osobowości?

Nie program, nie kulturowe gierki stały się fundamentem tej Wielkiej Toposowej Biblioteki, ale miłość, wierność słowu i Słowu, ufność w piękno nieskrępowanej myśli, bezbrzeżność wyobraźni? Jarosław Ławski tak umiejscawia topos autorów dwumiesięcznika: ‘Środowisko Toposu tworzyło w kontrze do logorei udającej poezję, ‘kultury śmieci’, jak ją nazywa Wojciech Kudyba. Odbijało co szybciej od tego świata, będąc zmuszonym do przemyślenia, czym jest, a czym nie jest poezja. Odbijało ostro, w stronę ‘metaf’, ale nie wchodziło w napaści na tych innych: ‘nowoczesnych’. Zamiast jałowizny kontestacji, walki i zwalczania poszło, popłynęło w stronę konkluzji. Konkluzja jednak nie jest programem.

I w tym ostatnim zdaniu tkwi być może wyjaśnienie siły i mądrości Konstelacji Topoi”. 

Przeczytaj całość>>

http://www.gazetaswietojanska.org/index.php?id=2&t=1&page=53099

Polecamy

 

Konstelacja Topoi. O rzeczach najważniejszych. Wybór tekstów krytycznych

red. A. Gleń

(Praca zbiorowa: Zbigniew Chojnowski, Przemysław Dakowicz, Stanisław Dłuski, Krzysztof Dybciak, Mirosław Dzień, Wojciech Gawłowski, Adrian Gleń, Jarosław Jakubowski, Wojciech Kass, Grzegorz Kociuba, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba, Sławomir Matusz, Artur Nowaczewski)

 

Biblioteka „Toposu”, T. 145
Sopot 2017

Cena: 25 PLN

 

 

Konstelacja Toposu

Biblioteka „Toposu”, T. 119
Sopot 2015

(Praca zbiorowa: Przemysław Dakowicz, Wojciech Gawłowski, Adrian Gleń, Jarosław Jakubowski, Wojciech Kass, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba, Jarosław Ławski, Artur Nowaczewski)

Cena: 25 PLN

 

 

 

 

 

 

Zamówienia

Wszelkie informacje dotyczące archiwalnych numerów czasopisma oraz tomików poetyckich dostępne są pod adresem: prenumerata@tps-dworek.pl

Numery archiwalne „Toposu” (bez tomików w cenie 10 zł za sztukę) oraz tomiki poetyckie (w cenie 15 zł za sztukę) można zamówić pod adresem prenumerata@tps-dworek.pl. Po złożeniu zamówienia otrzymają Państwo informację o koszcie przesyłki, całkowitej kwocie przelewu, oraz podane zostaną dane do przelewu.

Szczegółowe spisy treści najnowszych i archiwalnych numerów „Toposu” oraz spis książek z serii „Biblioteka Toposu” znajdziesz w zakładce Archiwum „Toposów” , Biblioteka „Toposu” oraz w Katalogu czasopism kulturalnych.

Prenumerata

Wciąż można zamówić prenumeratę „Toposu". 
Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych numerów
z dołączonymi gratis książkami z serii Biblioteki „Toposu”. 

Dane do przelewu: 
Nazwa odbiorcy – Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
ul. J. Czyżewskiego 12
81-706 Sopot

Nr rachunku odbiorcy: 
Bank Zachodni WBK S. A.: 78 1500 1706 1217 0006 3736 0000
Tytułem: Prenumerata

Kwota: 90 zł (koszty wysyłki pokrywa Wydawca)
Prenumerata zagraniczna 180 zł

Po wykonaniu przelewu prosimy o przesłanie
aktualnego adresu do wysyłki czasopisma
na adres: prenumerata@tps-dworek.pl 

FLASH ADV