Topos

nowy numer TOPOSU  wraz z tomikami
JADWIGI NOWAK
ARTURA DANIELA LISKOWACKIEGO

 

Najnowszy numer „Toposu” 3(178) ma kilka centrów tematycznych. Jednym z nich z pewnością jest esej Krzysztofa Dybciaka pt. „Prekursor zmiany orientacji geokulturowej. Hispanidad Józefa Łobodowskiego”.

Rzecz dotyczy niespełnionego planu poety i pisarza Józefa Łobodowskiego (1909–1988), przeorientowania kulturowego kodu polskiego z osi Wschód-Zachód na oś Północ-Południe. Ambitny i prekursorski plan dotyczył zatem zmiany układu międzykulturowego, niejako wyprowadzenia Polski z przypisywanego jej przez Europę Północno-Zachodnią, miejsca na euroazjatyckim Wschodzie. Tekst Krzysztofa Dybciaka jest lekturą obowiązkową.

Kolejną oś tematyczną wyznacza esej Mirosława Dzienia pt. „O kobiecie siedzącej w dzbanie i popasie w przydrożnej gospodzie”. Autor tekstu przekonuje, że „pandemia jest początkiem nowego funkcjonowania świata – jest wręcz najbardziej niewidocznym (…) jego zwiastunem.” W eseju znajdziemy nawiązania do Fryderyka Nietzschego z jego postulatem „powrotu tego samego”, do poezji Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza.

Wreszcie – „Miasteczko pod specjalnym nadzorem”, rozmowa jaką Przemysław Dakowicz przeprowadził z Janem Řehounkiem o Hrabalu i Nymburku. Obszerny i arcyciekawy tekst okraszony wyjątkowymi fotogramami z archiwum J. Řehounka.

Przywołane teksty to oczywiście czubek góry lodowej. Oprócz tego w numerze dziesiątki wierszy, recenzji, dzienniki, wspomnienia, proza.

Zobacz spis tresci>>

 Do czasopisma dołączone zostaną trzy tomy poezji Biblioteki „Toposu”:

- „Ciąg dalszy” Michała Czoryckiego,
- „Pomieszane języki” Jana Polkowskiego
- „Noc, która nie śpi” Zygmunta Ficka,

Dwumiesięcznik literacki TOPOS dostępny będzie u wydawcy – Towarzystwa Przyjaciół Sopotu w sopockim Dworku Sierakowskich oraz w sieci salonów EMPiK. Zamówienia prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Cena: 19 zł 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Ponadto czasopismo dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Gminy Miasta Sopot.

Konkursy

Tytuł konkursu Nadsyłanie zgłoszeń do Pozostało dni
OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI IM. MICHAŁA KAJKI piątek, 29 kwiecień 2022 102 -

Zamówienia

Najnowszy numer dwumiesięcznika literackiego „Topos” w cenie 19 zł można nabyć w siedzibie wydawcy (ul. J. Czyżewskiego 12, Sopot) lub pisząc na adres: prenumerata@tps-dworek.pl

Numery archiwalne „Toposu” (bez tomików) w cenie 10 zł, tomiki poetyckie w cenie 15 zł oraz książki z serii „Biblioteki Krytyki” w cenie 20-25 zł za egzemplarz, można zamówić pod adresem: prenumerata@tps-dworek.pl 

Po złożeniu zamówienia otrzymają Państwo informację o jego całkowitym koszcie (wraz z przesyłką) oraz danymi do przelewu.

Szczegółowe spisy treści najnowszych i archiwalnych numerów „Toposu” oraz spis książek z serii „Biblioteka Toposu” znajdziesz w zakładce Archiwum „Toposów” , Biblioteka „Toposu” oraz w Katalogu czasopism kulturalnych.

Prenumerata

Prenumerata na rok 2021 w cenie 95 zł (obejmuje 6 kolejnych numerów, w tym jeden numer podwójny, z dołączonymi gratis książkami z serii Biblioteki „Toposu”). 

Cena prenumeraty zagranicznej: 95 zł plus koszty wysyłki (po indywidualnym uzgodnieniu).

Dane do przelewu: 
Nazwa odbiorcy – Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
ul. J. Czyżewskiego 12
81-706 Sopot

Nr rachunku odbiorcy: 
Santander S.A.: 78 1500 1706 1217 0006 3736 0000
Tytułem: Prenumerata

Kwota: 95 zł (bezpłatna wysyłka na terenie Polski)

Po dokonaniu przelewu prosimy o podanie na e-maila: prenumerata@tps-dworek.pl aktualnego adresu do wysyłki czasopisma.

Polecamy nowości Biblioteki „Toposu"

 

ranek / mane. eseje – szkice – przyczynki krytyczne. antologia „toposu"

Kuczkowski Krzysztof (wybór i redakcja)

Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wymiary tomu: 14cm x 21 cm
Liczba stron: 380
Biblioteka „Toposu” T.189 / 2020

Cena: 29 zł

 


 


 

południe / meridies. proza / antologia „toposu”

Kuczkowski Krzysztof (wybór i redakcja)

Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wymiary tomu: 14cm x 21 cm
Liczba stron: 364
Biblioteka „Toposu” T.190 / 2020


Cena: 29 zł

 

 

 

 

wieczór / vespera. poezja / antologia „toposu”

Kuczkowski Krzysztof (wybór i redakcja)

Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wymiary tomu: 14cm x 21 cm
Liczba stron: 394
Biblioteka „Toposu” T.191 / 2020 


Cena: 29 zł

 

 

 

 

północ / media nox, zapiski z pamięci / antologia „toposu”

Kuczkowski Krzysztof (wybór i redakcja)

Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wymiary tomu: 14cm x 21 cm
Liczba stron: 394
Biblioteka „Toposu” T.197 / 2020


Cena: 29 zł

 

Zamówienia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt wysyłki 6,60 zł / do 2 egz.
Dla prenumeratorów „Toposu” przesyłka gratis!

 

 

czesi

FLASH ADV